W świecie rolnictwa każdy, nawet najmniejszy szczegół może zaważyć nad jakością plonów, jak również procesów wykonywanych w gospodarstwie. Dlatego skuteczne przechowywanie i transportowanie siana, słomy lub kiszonki to niezwykle istotna sprawa. Niezbędna do tego jest odpowiedniej jakości siatka, która pozwoli dobrze związać zebrane plony. Stosuje się ją powszechnie w rolnictwie, ale czy wiesz, jakie cechy musi posiadać najlepszy materiał do owijania? W tym artykule przybliżymy Ci właściwości, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego produktu.



Cechy dobrej siatki do słomy i siana
Na rynku dostępnych jest wiele siatek przeznaczonych do owijania balotów, które wykonane są z różnych materiałów. Jakie w takim razie właściwości powinien mieć ten produkt? Oto najważniejsze z nich:
- niepodatność na warunki atmosferyczne – dobrej jakości materiał powinien być odporny na zmiany temperatur oraz na wodę, wilgoć i promieniowanie UV,
- rozciągliwość – to wartość określana w kilogramach. Im jest większa, tym siatka jest bardziej odporna na uszkodzenia oraz przerwania.
Na te dwie cechy powinniśmy zwracać szczególną uwagę, wybierając materiał do sianokosów. Jednakże równie ważna jest długość siatki. Ta własność produktu informuje nas, ile materiału będziemy potrzebować, aby owinąć zebrane plony. Dodatkowym atutem produktu będą boczne naciągacze pozwalające na lepsze związanie plonów, a także czerwona linia ostrzegająca przed skończeniem się materiału na ostatnich 50 m.
Siatka z odpowiednimi atestami
Materiał wykorzystywany do belowania powinien być więc wytrzymały i wykonany z dobrej jakości materiałów, ponieważ słabej jakości siatki rolnicze pękają podczas owijania. Czasami także używanie gorszego produktu może spowodować, że siatka na zawiniętych już belach nie wytrzyma i się rozerwie. Dlatego istotne jest, aby materiał posiadał odpowiednie atesty, które potwierdzą jego trwałość oraz zagwarantują, że sprawdzi się on podczas zbiorów, ale też magazynowania. Jednym z takich certyfikatów jest test DGL zatwierdzony przez Europejskie Zrzeszenie Rolników. Porównuje on w różnych kategoriach specyfikę produktów, a także środki produkcji rolnej.
Skutki używania słabej jakości siatki
Skutki korzystania ze słabej siatki rolniczej mogą być bardzo dotkliwe dla gospodarstwa. Przede wszystkim materiały gorszej jakości nie zapewnią odpowiedniej wentylacji zebranym plonom. Przyczyni się to do tego, że siano lub słoma nie wyschną prawidłowo, przez co zbiory zgniją. Słaba siatka, która nie jest odporna na rozciąganie, spowoduje, że baloty stracą kształt, a ich transport oraz magazynowanie staną się niezwykle trudne. Pamiętaj – dobry materiał to gwarancja sprawnej i bezawaryjnej pracy podczas sianokosów. Zanim więc zdecydujesz się na wybór siatki do belowania, powinieneś rozpatrzyć dostępne propozycje.
Odpowiednia siatka rolnicza to kluczowy element procesu zbioru i przechowywania plonów w gospodarstwie rolnym. Dobrej jakości materiał, odporny na warunki atmosferyczne oraz cechujący się odpowiednią rozciągliwością, pozwoli skutecznie zabezpieczyć siano, słomę czy kiszonkę. Dlatego warto dokładnie rozważyć dostępne opcje, aby zainwestować w siatkę, która zapewni efektywne i bezawaryjne owijanie bel.